Przejdź do treści
szkoła
2023
2023.
Przejdź do stopki

21 marca…

21 marca…

Treść

21 marca… Pierwszy dzień kalendarzowej Wiosny?  A może Dzień Wagarowicza?
Na końcu NIESPODZIANKA… czytajcie do końca

Pierwszy dzień wiosny tuż, tuż… To wyjątkowa data w kalendarzu, ponieważ tego dnia nadchodzi symboliczne zakończenie zimy i powitanie wiosny, która symbolizuje budzącą się do życia przyrodę.
Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Obecnie Marzanna nie uosabia już śmierci, a raczej zimę, którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie.
Ale… 21 marca to również ulubiona data uczniów  w  tym dniu obchodzony jest  Dzień Wagarowicza Dzień Wagarowicza to nieformalne święto, niezapisane w żadnej polskiej ustawie. To całkowicie umowny dzień, a o jego istnieniu przypominają młodszym starsi uczniowie i w ten sposób tradycja jest przekazywana od lat z pokolenia na pokolenie. Trudno doszukiwać się początków świętowania Dnia Wagarowicza, ale można powiedzieć jedno – nie zapowiada się, by to nieformalne święto zostało szybko zapomniane.

Mamy dla Was NIESPODZIANKĘ!!!
W poniedziałek 22 marca – kto się śmiesznie przebierze, założy perukę czy pomaluje twarz – nie będzie pytany!  Liczymy na Waszą kreatywność !!!

Nauczyciele

186693