Przejdź do treści
szkoła
2023
2023.
Przejdź do stopki

Wycieczka uczniów klas 4-6 do Zabrza i Chorzowa

Treść

Dziesiątego czerwca uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej  uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Chorzowa i Zabrza.

Pierwszym punktem programu była Sztolnia Królowej Luizy w Zabrzu. Na początku wycieczki nasi uczniowie założyli ochronne kaski i zostali zapoznani z zasadami zwiedzania kopalni. Uczestnicy poznali przełomowe dla świata i górnictwa wynalazki. Poznali  podstawowe zagadnienia związane z geologią oraz powstaniem węgla. Dzięki przewodnikom dowiedzieli się o historii kopalni, zwyczajach górników oraz zasadach udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie zdobyli również wiedzę na temat Legend Śląskich, wysłuchały opowieści o legendarnych postaciach Górnego Śląska – o Skarbniku i o Utopku. Uczniowie mieli możliwość poznania z bliska trudnej i wymagającej pracy górnika. Obowiązkowym i kończącym wycieczkę po sztolni elementem był przejazd górniczą kolejką.

Drugim punktem naszej wycieczki był spacer po Parku Śląskiem i obiad w Bistrze pod Gwiazdami.  

Ostatnim punktem wycieczki było Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Chorzowie. Obecnie Planetarium w Chorzowie jest jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Prezentowane są w nim zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. Nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata. Celem naszej wycieczki był seans w sali Planetarium pt. „Explore” składający się z dwóch części: pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja filmu przedstawiająca odkrycia dwóch badaczy Mikołaja Kopernika i Johannesa Keplera.  Dzięki słynnym prawom Keplera możliwe było zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wysłanie sond kosmicznych poza granice Układu Słonecznego.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu nowych, niezapomnianych wrażeń i w znaczący sposób wzbogaciła wiedzę z dziedziny astronomii i geologii. Pomimo pochmurnej pogody wycieczka była wspaniałą okazją do integracji , była to prawdziwa podróż przez czas i przestrzeń.

Składamy serdeczne podziękowania Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Tymbarku za dofinansowanie naszej wycieczki!

Agata Zimirska
Jolanta Berdychowska,
Jadwiga Majda,

167180