Przejdź do treści
Szkoła
2022
2022_1
2022_3
Przejdź do stopki

Tymbarscy Strzelcy w drodze do niepodległości #SzkołaPamięta

Treść

#SzkołaPamięta

6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 jej żołnierze obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. Kadrówka była pierwszym od powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Na apel Józefa Piłsudskiego odpowiedzieli również młodzi mieszkańcy Tymbarku należący do 26. Polskiej Drużyny Strzeleckiej. Kilkunastu drużyniaków ze stacji kolejowej w Tymbarku udało się do Oleandrów aby rozpocząć walkę o Wolność Ojczyzny. Chwała bohaterom. 

Uczniowie wraz z wychowawcami zapalili znicze na grobach Legionistów na cmentarzu parafialnym w Tymbarku w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Na grobie pierwszego dowódcy Jana Kordeczki i Prezesa XXVI Polskiej Drużyny Strzeleckiej ks. Stanisława Płonczyńskiego.

64540