Listy z zakwalifikowanymi dziećmi do Oddziału Przedszkolnego i Klasy I na rok szkolny 2020/2021

 

Limanowski konkurs „Fabryka w ciele tyka”

26 lutego br. w Szpitalu Powiatowym w Limanowej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. Ilustracja do książki „Fabryka w ciele tyka”, który  skierowany był do dzieci i dorosłych.

Wyróżnione przez jury prace konkursowe zostaną zamieszczone w nowej książeczce dla dzieci autorstwa pani Kariny Gamoń.

Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych dzieci znalazły się także nasze Przedszkolaki, które interesując się tematyką zdrowia i biorąc udział w konkursie zostały dziecięcymi ilustratorami.

Dzieci wykonały prace w kategoriach: Pan Mózg, Pan Serce, Panowie Płuca oraz Panie Oczy.  Za udział w konkursie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i baloniki.

Wśród naszych podopiecznych wyróżnienie w konkursie otrzymał Karol Pala.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie limanowskiego szpitala: http://szpitallimanowa.pl/art,305,rozstrzygniecie-konkursu-fabryka-w-ciele-tyka

 

Praca konkursowa – wyróżnienie: Karol Pala

Małgorzata Kulig

 

 
Rekrutacja  na rok 2020-2021

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza
w Podłopieniu informuje o zapisach uczniów do klasy I oraz dzieci do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Podłopieniu na rok szkolny 2020/2021.  

Terminy składania wniosków:
od 02 marca 2020 r. do 16 marca 2020 r.

Wnioski znajdują się w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej w zakładce dla rodziców

 
 
Mikołajki w kasie szóstej – warsztaty kulinarne.

 

W tym roku szkolnym w naszej szkole zabawa andrzejkowa została zorganizowana 26 listopada. Za organizację imprezy odpowiadał Samorząd uczniowski. Uczniowie w dzień poprzedzający zabawę udekorowali salę gimnastyczną balonami i serpentynami. Chłopcy i dziewczęta z klas V i VI zajęli się oprawą muzyczną oraz przygotowaniem i prowadzeniem różnorodnych gier, zabaw i konkursów zarówno dla maluchów jak i klas starszych.

Śmiechu i radości było co niemiara. Przy skocznej muzyce wszyscy świetnie się bawili.

                                                        Opiekun  SU

 

 

„Fascynujący świat pszczół” – warsztaty pszczelarskie

Dnia 27 listopada w naszej szkole odbyły się bardzo ciekawe warsztaty edukacyjne pt.  „Fascynujący świat pszczół”, których organizatorem była p. G. Czop-Czachurska, a w których wzięli udział uczniowie klas 1-5 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.

W czasie zajęć z profesjonalnym pszczelarzem reprezentującym Pasiekę Boża Iskierka  uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o życiu pszczół, ich zwyczajach i niesamowitej drodze od kwiatka do miodu. Oglądali tradycyjne ule oraz wnętrze nowoczesnego szklanego ula, gdzie mogli przyjrzeć się pracy żywych pszczół. Wszyscy uczestnicy warsztatów mieli możliwość degustacji miodu oraz pyłku kwiatowego. Liczne rekwizyty, kolorowa scenografia oraz odpowiednia intonacja głosu prowadzącego warsztaty  wywołały żywe emocje i niejednokrotnie szerokie uśmiechy na twarzach dzieci. Na koniec warsztatów każdy otrzymał drobne upominki: certyfikat przyjaciela pszczół, drewniany nożyk do smarowania miodu, książeczkę o pszczołach oraz plaster wosku pszczelego z którego mógł wykonać własną świeczkę.

 

Na przełomie września i października 2019 r. SU zaprosił uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie rodzinnym na trójwymiarowy, jesienny

stroik pod tytułem "Ustrojona jesień". Dzieci zaangażowały się wraz ze swoimi rodzicami w wykonanie przepięknych prac. W konkursie startowało 17 rodzin.

W czasie zebrania z rodzicami tj. 15.11.2019 r. zostało zorganizowane głosowanie rodziców na najpiękniejszy stroik.

Wyłoniono zwycięzców:

I miejsce - Malwina Rybka kl. IV z rodziną

II miejsce - Joanna Malarz kl. II z rodziną

III miejsce - (Ex aeguo) - Dominik Pach kl. V z rodziną,

Wiktoria Kulig kl. VI z rodziną.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody, gry dla całej rodziny, a pozostali słodycze za udział w konkursie.

                                                               Opiekun SU

 

 
8 listopada 2019 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Część oficjalną akademii rozpoczęto od odśpiewania punktualnie o godzinie 11.11 hymnu państwowego. Akademie przygotowała i przeprowadziła klasa VI.

 

Dnia 8 listopada 2019 uczniowie naszej szkoły mogli oglądać, jak wygląda szkolenie psów policyjnych. Panom Policjantom dziękujemy za pouczające spotkanie.

 

KLASA 4 DBA O ŚRODOWISKOOpis: 🍃Opis: 🚯 Uczy się segregacji śmieciOpis: 🚮 Wie co to jest recykling  Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Prezesowi ZGK Tymbark- Panu Markowi Golonka oraz Panu Marcinowi Łomzik za ciekawe i pouczające spotkania.

 

PROGRAM DLA SZKÓŁ W ramach „Programu dla szkół” klasa 4 przygotowała pyszną sałatkę owocową.

Celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie,

na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców.

Program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.

 

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

Klasa 2 w ramach lekcji religii udała się ma cmentarz i modliła się za bliskich zmarłych, za dusze w czyśćcu cierpiące i za poległych na wojnie w obronie Ojczyzny.

 
Akcja "Mundurowa Pamięć"

W dniu 28.10.2019 r. uczniowie SU Szkoły Podstawowej w Podłopieniu odwiedzili miejsce  pamięci i mogił żołnierzy poległych za wolność Ojczyzny.

Dzieci wykonały prace porządkowe oraz oddały hołd poległym składając własnoręcznie wykonany wieniec i zapalając znicze na tymbarskim cmentarzu.

Pamięć poległych bohaterów uczcili również modlitwą i minutą ciszy

 Opiekun SU

 SP w Podłopieniu

 

Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

20 października to Międzynarodowy Dzień Krajobrazu - święto ustanowione przez Radę Europy  z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, który w tym roku promował wartość wody w krajobrazie.  W ramach szkolnych obchodów Dnia Krajobrazu pod okiem pani Agaty Zimirskiej uczniowie klasy 5 wykonali gazetkę dotyczącą największych naszych rzek – Wisły i Odry, natomiast pani Gabriela Czop-Czachurska zorganizowała warsztaty przyrodniczo-ekologiczne prowadzone przez przedstawicieli Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – p. Iwonę Szczygieł oraz p. Annę Świsterską.

Warsztaty odbywały się 21 października w dwóch grupach wiekowych – młodsi (dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas 1-3) oraz starsi (uczniowie klas 4-8) i trwały dwie godziny lekcyjne. Tematem przewodnim warsztatów był Popradzki Park Krajobrazowy. Prelegentki zapoznały uczniów nie tylko z walorami przyrodniczymi parku, ale również z florą i fauną występującą na jego terenie. W trakcie warsztatów uczniowie między innymi nauczyli się rozpoznawać pospolite gatunki drzew iglastych oraz liściastych, liczyć wiek drzewa, mogli z bliska pooglądać motyle występujące na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, odcisnąć na piasku tropy zwierząt takich jak dzik czy sarna oraz sprawdzić jak ciężkie poroże musi dźwigać na swojej głowie jeleń.

Serdecznie dziękujemy obu paniom za niezwykle ciekawe warsztaty, które na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów.

                                                                                                                                                             G. Czop-Czachurska

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

Dnia 11. października obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Edukacji Narodowej.

Klasa 7 przygotowała uroczystą akademię, w której wyraziła wdzięczność i podziękowania wszystkim pracownikom Szkoły za ich codzienny trud i wysiłek wkładany w edukację dzieci.

Po akademii przewodniczący Samorządu Uczniowskiego złożył życzenia Pani dyrektor, a pozostali uczniowie klasy 7 pozostałym nauczycielom.

Krótko występ taneczny zaprezentowały również uczennice klasy 5 i 6. Dziękujemy uczniom tych klas oraz ich opiekunom za uświetnienie tego dnia.

 

Dnia 10 października 2019 roku w budynku Starostwa Powiatu Limanowskiego odbył się Powiatowy konkurs wiedzy o ochronie przyrody. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o ochronie środowiska, podnoszenie świadomości przyrodniczej i ekologicznej oraz kształtowanie wrażliwości społecznej wśród młodzieży szkolnej na otaczające środowisko naturalne.

Konkurs polegał na rozwiązaniu testu, który obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o ochronie przyrody zawartej w „Atlasie Form Ochrony Przyrody Powiatu Limanowskiego”.

 W kategorii wiekowej dzieci w wieku szkół podstawowych klas I-IV naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy czwartej Aneta Kęska i Adrian Michałka. Uczniowie otrzymali  pamiątkowy dyplom za udział.

 W kategorii wiekowej dzieci w wieku szkół podstawowych klas V-VIII naszą szkołę reprezentowały uczennice Natalia Gawron i Kinga Piaskowy z klasy VI.

 Aneta Kęska otrzymała w swojej kategorii wiekowej wyróżnienie. Wręczenie nagród nastąpi w dniu 24 października o godz. 8.30 w sali konferencyjnej nr 201 w Starostwie Powiatowym w Limanowej.

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                              Agata Zimirska

 

Udział w programie edukacyjnym „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”

We wrześniu i październiku uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjnym „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”

Program realizowany był przez p. Gabrielę Czop-Czachurską na lekcjach fizyki podczas omawiania zagadnień związanych z elektrycznością i prądem elektrycznym, dokładnie – indukcją elektrostatyczną oraz oporem elektrycznym.

Podczas lekcji młodzież realizowała omawiane zagadnienia poprzez oglądanie krótkich filmów, rozwiązywanie quizów czy uzupełnianie kart pracy, które krok po kroku pomogły im zrozumieć omawiana tematykę.  Uczniowie w trakcie zajęć wykonywali  również ciekawe doświadczenia związane z elektryzowaniem przez indukcję, dzięki którym na pewno lepiej zrozumieli omawiane na zajęciach zjawiska i łatwiej przyswoili  sobie przekazywaną wiedzę.

Lekcje z Tauronem na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów, bo  zajęcia interaktywne są ciekawsze i dzięki aktywnemu udziałowi uczniowie lepiej zapamiętują to, czego się dowiedzieli.

 
 

Akcja Kredkobranie

Pod koniec września dzieci, uczniowie, rodzice, oraz nauczyciele naszej szkoły włączyli się w akcję KREDKOBRANIE organizowana przez Akademię Ignatianum w Krakowie.

Szkolny korytarz wypełniły zeszyty, kredki, farby i inne przybory szkolne, które w październiku trafiły do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie – głównie szkół polskich oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci. 

                Wszystkim włączającym się w akcję dziękujemy za okazane wsparcie.

 

Europejski Dzień Języków Obcych

 

26-tego września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Również w naszej szkole obchodziliśmy ten dzień. Już na kilka dni przed tym świętem uczniowie z klas V-VIII przystroili nasze sale lekcyjne, tak abyśmy mogli poczuć się jak w którymś z krajów europejskich. Były takie kraje jak Hiszpania, Włochy, Polska czy Portugalia.

 

Uczniowie klas V i VII sprawdzili również swoją wiedzę w quizie o krajach anglojęzycznych. Wiedzą już jaka waluta obowiązuje w Anglii, ile lat ma królowa Elżbieta, jak nazywał się słynny potwór z jeziora Loch Ness oraz gdzie urzęduje prezydent Stanów Zjednoczonych.

Uczniowie klas VII i VIII dodatkowo wykazali się wiedzą z zakresu krajów niemieckojęzycznych. Wiedzą, że Niemcy składają się z 16 landów, a Szwajcaria ma aż 4 języki urzędowe.

 

Uczniowie z zainteresowaniem przeczytali również okazjonalną gazetkę na szkolnym korytarzu, dotyczącą ciekawostek o językach europejskich.

 

Zobaczcie jak się bawiliśmy tego dnia!

 
 

Podsumowaniem tematyki poświęconej bezpieczeństwu było w naszej szkole spotkanie przedszkolaków i uczniów klas młodszych  z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Podłopieniu.

Strażacy zaznajomili dzieci z ich pracą i pasją, przypomnieli prawidłowe postępowanie w sytuacji zagrożenia-  ewakuacji, numery alarmowe  oraz podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na zakończenie spotkania dzieci udały się do remizy strażackiej, gdzie mogły miały możliwość  zobaczyć wyposażenie wozów strażackich.

Serdecznie dziękujemy druhom z OSP Podłopień za wartościowe i pouczające spotkanie. 

 
Kolejny Szkolny Piknik Rodzinny

 Jak co roku cała społeczność Szkoły Podstawowej w Podłopieniu uczestniczyła w Pikniku Rodzinnym, zorganizowanym z okazji Dnia Mamy,  Dnia Taty oraz Dnia Dziecka.  Ważnym momentem dla całej społeczności lokalnej i szkolnej było oficjalne otwarcie placu zabaw, poświęcenie i przecięcie wstęgi.  W tych wydarzeniach wzięli  udział: zaproszeni goście: ksiądz proboszcz Parafii Podłopień Wiesław Orwat, Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek, Przewodnicząca Rady Gminy Tymbark Stanisława Urbańska, radni powiatowi Beata Krzyściak, Jan Puchała oraz Rada Rodziców. W pierwszej części uroczystości nastąpiło poświęcenie i otwarcie placu zabaw, następnie dzieci przedstawiły program artystyczny dla swoich rodziców, składając im jednocześnie życzenia z okazji ich święta. W ramach programu był też pokaz mody ekologicznej w wykonaniu uczniów poszczególnych klas.  Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne rodzinne świętowanie czyli  śpiew i zabawę oraz  rozgrywki sportowe. Na piknik zaproszeni zostali również druhowie OSP Podłopień, którzy nie tylko pokazywali, jak wygląda z bliska samochód strażacki  (zakupiony dla OSP Podłopień w ubiegłym roku), ale też zaprezentowali jak należy udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Wszyscy uczestnicy serdecznie dziękują Radzie Rodziców na czele z przewodnicząca Józefą Dudzik  za wspaniały poczęstunek oraz fundatorom nagród – Gminnej Komisji d/s  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii oraz Urzędowi Gminy Tymbark (Dział Promocji i Kultury).

 

 

Czytanie jest smaczne

18 maja 2019 roku przerwa na czytanie  objęła wszystkich uczniów i chętnych nauczycieli naszej szkoły. W sumie „smacznie” czytających było stu. A wszystko zaczęło się od wielkiego plakatu, który miał pełnić funkcję muralu, przypominającego o akcji czytelniczej.

Jak, gdzie i kiedy można czytać?

Czytaliśmy skoro świt… Gimnastykę umysłową wymyślili drugoklasiści… Najstarsi uczniowie szkoły czytali najmłodszym, a jednej z klas najwygodniej było na… schodach;      to było ich czytelnicze foyer. Uczniowie przynosili swoje książki, a szkolna biblioteka zaproponowała własną skrzynię wypełnioną  inspirującymi pozycjami.

Czytelniczy zapał zakwitł! Uczniowie odebrali akcję wyjątkowo przyjaźnie. Ciche czytanie   w gronie kolegów i koleżanek okazało się atrakcyjną przerwą, którą powtarzać będą częściej. A rozmowy o przygodach bohaterów stały się znakomitym treningiem kompetencji językowych i komunikacyjnych, umiejętności wyrażania swoich myśli i emocji. Mniam

 

 

Dnia 22 kwietnia  na całym świecie obchodzimy Dzień Ziemi. W naszej szkole obchody Dnia Ziemi składały się z dwóch części i miały miejsce 9 maja, a ich głównym celem było  uświadomienie dzieciom i młodzieży sposobów wykorzystania surowców wtórnych.

Pierwszą częścią była krótka inscenizacja pt „Jak rozweselić Ziemię?” w wykonaniu uczniów klasy IV. Nasi młodsi koledzy w jej trakcie uświadomili nam, jak ważne jest dbanie o „matkę Ziemię”, czy mądre wykorzystywanie wspaniałych darów przyrody - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń.

Drugą częścią obchodów szkolnego Dnia Ziemi był pokaz mody ekologicznej, w który włączyły się wszystkie klasy, ponieważ zadaniem każdej z nich było wykonanie dwóch strojów (damskiego i męskiego) z nietypowych materiałów – odpadów ekologicznych oraz ich krótka charakterystyka. Celem pokazu było nie tylko rozwijanie kreatywności i aktywności uczniów, ale także podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, propagowanie prawidłowych postaw ekologicznych, a przede wszystkim nabywanie umiejętności selektywnej zbiórki odpadów.

Wszyscy wykazali się kreatywnością i wykonali bardzo oryginalne stroje, wśród których znalazły się same hity tego sezonu tj. stroje wieczorowe z plisowanymi spódnicami i ręcznie robionymi kwiatami, strój plażowy z klapkami ze starego dywanu z łazienki czy uczniowski strój do szkoły łącznie z najnowszym modelem szkolnego tornistra. Modelki zaprezentowały również dodatki do strojów, a mianowicie bransoletki z plastikowych butelek, naszyjniki z tektury lub nakrętek czy torebki z pudełek po czekoladkach oraz worków plastikowych. Panowie mogli również podglądnąć wzór gazetowego krawatu, idealny na zbliżające się zakończenie roku szkolnego. Oczywiście na pokazie mody ekologicznej nie zabrakło również nowoczesnych i nie do zdarcia butów – sandałów z tektury i gumki, tekturowych adidasów czy butelkowych tenisówek. Klasa VII zaprezentowała również kolekcję kapeluszy na każdą okazję i pogodę – śnieg, deszcz, piknik czy plażę.

Po pokazie mody odbyło się głosowanie na najlepszy strój. Mimo, że wszystkie stroje były bardzo oryginalne, zdaniem publiczności która była jury, wygrały stroje wykonane przez klasy -  V i I oraz OP. Oprócz dyplomów zwycięskie klasy otrzymały drobne upominki w postaci gier i słodyczy ufundowane przez SU.

Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział w pokazie mody ekologicznej
i dziękujemy za wykonanie oryginalnych i pomysłowych strojów!

Organizatorzy

p. G. Czop-Czachurska i A. Zimirska

 

 

Dnia 29 kwietnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zatytułowane „a było to trzeciego maja…”. Akademię przygotowali uczniowie klasy 5 pod opieką Pani Beaty Sułkowskiej. Przedstawienie opowiadało o śnie króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, w trakcie którego odwiedzały go duchy dobre, ubrane na biało i namawiały do podpisania konstytucji, a także duchy złe, ubrane na czarno odradzające mu podpisania dokumentu. Uczniowie przypomnieli nam tło historycznych wydarzeń z dnia 3 maja 1791 r. i starali się wyjaśnić, dlaczego jest on nadal tak ważny dla Polskich dzieci. O doniosłości chwili świadczyła również obecność sekretariatu szkoły. Piątoklasiści przygotowali i przedstawili w sposób ciekawy - słowem, gestem, muzyką i tańcem – cenną lekcję historii, wkładając w to dużo serca i zaangażowania.

 

Dnia 28 marca odbył się w naszej Szkole Dzień Bajkowej Postaci. Była to nasza forma przywitania wiosny, a także dobry moment, aby przypomnieć sobie część z bajek. Od najmłodszych lat bajki towarzyszą nam wszystkim, dużym i małym, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

Przewodniczący klas I- VIII losowali bajki, następnie wszyscy uczniowie mieli za zadanie przebrać się w postacie z wylosowanej bajki. Stroje były przepiękne, każdy przebrany uczeń otrzymał malutki słodki upominek. Za udział w tym pięknym kolorowym dniu serdecznie dziękuje Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem.

 

Walentynki

Jak co roku 14 lutego została w szkole zorganizowana poczta walentynowa, która cieszyła się ogromną popularnością.

W związku z trwającym karnawałem dnia 20 i 21 lutego zostały zorganizowane zabawy karnawałowo- walentynkowe. W dniach tych uczniom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą  dyskotekę, udekorowana kolorowymi serduszkami, balonami zachęcała do zabawy uczniów. Za wystrój sali serdecznie dziękujemy klasie III wraz z wychowawcą p. Ewą Czyrnek. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie klasy VI, natomiast zabawy poprowadziły uczennice z SU. Jak zwykle mogliśmy liczyć również na Rodziców, którzy zadbali o słodki poczęstunek i napój.

Tegoroczna zabawy karnawałowe należały do udanych.

 

Spotkanie z podróżnikiem

Dnia 6 lutego szkołę odwiedził podróżnik. Jak co roku zaprezentowany został niezwykle barwny materiał fotograficzny z podróży tym razem po Iranie. Fotografiom towarzyszył bogaty i pełen pasji opis słowny zawierający dziesiątki istotnych informacji oraz masę ciekawostek na temat Iranu.

Uczniowie przemierzyli Iran zaczynając od stolicy- Teheranu, poprzez „wędrówkę” przez góry z najwyższym szczytem-  Demawend, aż po wybrzeże Morza Kaspijskiego. Można też było przymierzyć tradycyjne kobiece stroje.

Spotkanie z podróżnikiem  cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Przybliżyło kulturę i zwyczaje Iranu. Pokaz był niezwykle interesujący, a zdobyta wiedza na pewno niejeden raz się przyda.

 

Narty 2019 – projekt  realizowany ze współpracą Beskidzko Gorczańskiego Stowarzyszenia Narciarskiego.

Uczniowie Naszej Szkoły uczestniczą w programie „ Upowszechnianie narciarstwa zjazdowego w powiecie małopolskim”, który jest realizowany przy współpracy z Beskidzko Gorczańskim Stowarzyszeniem Narciarskim z siedzibą w Limanowej. Warunkiem przystąpienia do programu jest  dobre zdrowie uczniów i odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Przyjęto również zasadę aby do grup kwalifikować dziewczęta i chłopców. Głównym celem zadania jest upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, zapobieganie chorobom sercowo naczyniowym, zapobieganie nadmiernej otyłości. Wdrażamy uczniów do samodzielnego uprawiania sportu i podnoszenia swojej sprawności fizycznej. Oprócz praktycznej nauki technik narciarskich przekazywana też będzie wiedza z zakresu sędziowania i organizacji, udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone są w  konkurencji:  narciarstwo alpejskie. Utworzona jest  jedna grupa w których szkolić się będzie 10 uczniów. Zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowany nauczyciel, instruktor narciarstwa, z długoletnim stażem  i doświadczeniem w prowadzeniu tego typu zajęć. Uczniowie trenują  na stacji narciarskiej w Kasinie Wielkiej.

                                                                                                                              Renata Kałuzna Boczoń

 
 

Informacja dla Rodziców

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Podłopieniu

informuje o zapisach uczniów do klasy I oraz dzieci do Oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Podłopieniu na rok szkolny 2019/2020.  

Terminy składania wniosków:
od 01 marca 2019 r. do 15 marca 2019 r.

Wnioski znajdują się w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej  w zakładce dla rodziców

 
 

Dzień Babci i Dziadka

                Dla Babć i Dziadków wnuczęta są radością życia, a dzieci wychowujące się w bliskości z najstarszym rodzinnym pokoleniem są szczęśliwsze.  Dlatego 11.01.2019 r. w naszej szkole gościliśmy ukochanych Dziadków naszych uczniów. Z okazji ich zbliżającego się święta wnuki  przygotowały dla nich wspaniałe występy.

Występy artystyczne uczniów  podbiły serca publiczności. Nasi aktorzy zaprezentowali piosenki i wierszyki dla Babć i Dziadków, jasełka ukazujące walkę dobra ze złem, a także zaprosili Gości do wspólnego kolędowania. Oklaskom nie było końca. Babcie i Dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt upominki, a rodzice przygotowali na tę uroczystość pyszny poczęstunek.

W imieniu uczniów dziękujemy za obecność, a w rozpoczynającym się Nowym Roku kalendarzowym życzymy dużo zdrowia i pomyślności.

 

Dnia 21. Grudnia 2018 roku w naszej szkole zostało wystawione przedstawienie (Jasełka) pt. “1:0 dla Nieba”.

Zanim jednak się rozpoczęło nasza Pani Dyrektor Jolanta Sopata złożyła wszystkim świąteczne życzenia i połamała się opłatkiem z przedstawicielami uczniów, rodziców i nauczycieli.

Tegoroczne jasełka nie były tradycyjne. Przedstawiały bowiem odwieczną walkę między Niebem a Piekłem, dobrem a złem. Przekazały ważną prawdę, że dobro zawsze zwycięża. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy I, II i VII pod przewodnictwem Pani Lucyny Karpierz i Małgorzaty Czyrnek.

 

 

Artystom przygrywały dziewczynki z klasy V:

• Kinga Piaskowy (skrzypce),

• Natalia Gawron (flet poprzeczny),

• Magdalena Hutek (wiolonczela).

 

Na zakończenie artyści dostali gromkie brawa od publiczności. Ale to nie wszystko. Zespół

muzyczny chłopców z klasy VI zaprosił wszystkich na wspólne kolędowanie. Chłopcy zagrali 4 piękne kolędy angażując wszystkich do wspólnego śpiewania. Wystąpili:

• Daniel Bolisęga (perkusja),

• Krzysztof Franczak (klarnet),

• Tomek Piaskowy (trąbka),

• Kacper Rybka (akordeon).

 

 

Na koniec klasa III wraz z wychowawczynią Ewą Czernek zaśpiewała wspólną kolędę.

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

 

21 grudnia zostały wręczone nagrody w Szkolnym Konkursie Plastycznym na plakat pod tytułem „Segregacja odpadów w naszym domu”. 

Celem konkursu było: podnoszenie świadomości ekologicznej społeczności szkolnej, wdrażanie zachowań ekologicznych polegających na umiejętności prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, uwrażliwienie na problem jakim jest zaśmiecanie naszego otoczenia w tym miejsc, w których na co dzień przebywamy, odpoczywamy, pracujemy, uczymy się i spędzamy wolny czas, a także zachęcenie do wspólnego spędzania czasu i twórczej działalności w rodzinach.

 Uczniom i rodzicom serdecznie GRATULUJEMY !

 

SZKOLNE MIKOŁAJKI

6 grudnia do naszej szkoły przybył długo oczekiwany gość – Mikołaj. Atmosfera od razu zrobiła się wesoła. Mikołaj postanowił odwiedzić uczniów wszystkich klas "0" – VIII.   Aby nie czuł się samotny w dniu swoich imienin, towarzyszyła Mu Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz klasa VI. 

 

29 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, przygotowana przez uczniów klasy VII. Uczniowie chętnie konkurowali ze sobą podczas prowadzonych konkursów. Były tańce w parach z balonikiem, gorące krzesła zajmowane gdy muzyka ustawała, gra w owoce i wiele innych zabaw, które zachęcały do współpracy i zdrowej rywalizacji. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku, jak również tańców w parach oraz słynnych belgijki i czekolady. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały. W organizacji dyskoteki pomagali również rodzice, którzy tradycyjnie zadbali o to, aby dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek.

 

26 listopada 2018 roku, w naszej szkole odbył się Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele uczniów, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach  zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie tanecznych przerw i na lekcjach.

 
 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie plastycznym na plakat pod tytułem

„Segregacja odpadów w naszym domu”.

Zadaniem uczestników jest przygotowanie wspólnej rodzinnejpracy plastycznej – plakatu w technikach (malarstwo, rysunek, kolaż) w formacie A3, który przedstawiałby w sposób kreatywny temat konkursu.

Konkurs rozpoczyna się 15 listopada 2018 r., a kończy 30 listopada 2018 r.

Prace należy składać w Sekretariacie Szkoły lub u opiekuna Samorządu Uczniowskiego- p. Agaty Zimirskiej.

Szczegóły konkursu w regulaminie zamieszczonym na stronie szkoły oraz gazetce szkolnej przy wejściu.

Regulamin Szkolnego Konkursu Plastycznego na plakat pod tytułem „Segregacja odpadów w naszym domu”

 

 

 

Włączenie się w akcję "Rekord dla Niepodległej" w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

O godzinie 11.11 cała szkoła odśpiewała 4 zwrotki hymnu narodowego. ( Akcja zorganizowana przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej) 

 

 

 

„Marsz trzeźwości dla Niepodległości”

Uczniowie klas I- VIII Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Podłopieniu włączyli się w XI edycję kampanii społecznej NO PROMIL- NO PROBLEM, która ma na celu uświadomienie skutków spożywania napojów procentowych i jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

Nasi przodkowie swój patriotyzm wyrazili w wale o niepodległość,
a jednym z przejawów współczesnego patriotyzmu jest  promowanie życia
w trzeźwości.

Dnia 7 listopada 2018 r. od godz. 7.30 Samorząd Uczniowski rozdawał kierowcom przejeżdżającym obok szkoły w Podłopieniu ulotki, baloniki
i chorągiewki promujące akcję.

O godzinie  8.00  rozpoczął się Happening pt. „Marsz trzeźwości dla Niepodległości”, który główny swój punkt miał na tymbarskim rynku. Pan Wójt – dr Paweł Ptaszek- przywitał uczestników i wraz z panią Dorotą Ogórek- kierownikiem GOPS-u-  rozstrzygnął konkurs na najładniejszy baner.

I miejsce – klasa 7

II miejsce – klasa 8

III miejsce- klasy 4 i 5

Każda klasa zaskandowała swoje hasło promujące trzeźwość i zdrowy tryb życia.

Nagrody zostały ufundowane przez  Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Tymbarku.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom, rodzicom oraz policji  za pomoc i zaangażowanie w naszą akcję.

 

Koordynator projektu

Agata Dąbrowa

 
 
NO PROMIL- NO PROBLEM

Nasza szkoła włączyła się w XI edycję kampanii społecznej NO PROMIL- NO PROBLEM, która ma na celu uświadomienie skutków spożywania napojów procentowych i jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

Dnia 7 listopada 2018 r. ( w środę ) od godz. 7.30- 8.00 Samorząd Uczniowski wraz z Policją będzie sprawdzał trzeźwość kierowców przejeżdżających obok szkoły w Podłopieniu.

Na godzinę 8.00 został zaplanowany Happening pt. „Marsz trzeźwości dla Niepodległości”, który główny swój punkt będzie miał na tymbarskim rynku około godziny 9.15. 

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w planowanych przedsięwzięciach. 

 

Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. 

 31 października Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Agatą Zimirską udał się na cmentarz wojenny w Tymbarku. Uczennice posprzątały groby, zapaliły znicze. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych.

 
POMOC DLA POLAKÓW NA UKRAINIE 

Samorząd Uczniowski informuje, że w dniach od 30 października do 13 listopada 2018r. w naszej szkole będzie możliwość składania darów dla Misyjnej Placówki Sióstr Nazaretanek w Żytomierzu na Ukrainie. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. Można składać chemię gospodarczążywność o przedłużonym terminie spożycia (np. konserwy), środki higieniczne, słodycze, przybory szkolne (np. zeszyty). Przyniesione dary będą odbierane przez Samorząd Uczniowski  i przekazane Zarządowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekiełku.

Za każdy, nawet najmniejszy dar, serdecznie dziękujemy!

 
 

Święto patrona Szkoły –Adama Mickiewicza–27.09.2018r.

Uczniowie postanowili z tej okazji zorganizować zabawę taneczną, zajął się tym Samorząd Uczniowski oraz klasa VIII.

Dyskoteka odbyła się w budynku Szkoły, poczęstunek przygotowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

Uczniowie bawili się świetnie! Była to także doskonała okazja do integracji z pierwszoklasistami, którzy dopiero trzy tygodnie wcześniej dołączyli do grona uczniów

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 

03.09.2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Podłopieniu uroczyście rozpoczęli rok szkolny 2018/2019.Wraz gronem pedagogicznym, rodzicami oraz obsługą szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej,a następnie w akademii szkolnej. Na wstępie został wprowadzony Sztandar Szkoły, odśpiewany hymn narodowy i uczczono minutą ciszy rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Pani Dyrektor mgr Jolanta Sopata powitała serdecznie wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi oraz szczególnie gorąco przedszkolaków i pierwszoklasistów. Przekazała również informacje dotyczące nowego roku szkolnego. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów dzieci z klasy I.

W tym roku szkolnym brało w nim udział 6 uczniów. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz życzenia i gratulacje od Pani Dyrektor i wychowawczyni Pani Lucyny Karpierz.

Wszystkim nauczycielom życzymy powodzenia w pracy, a uczniom osiągania sukcesów w nauce. Oby ten rok szkolny okazał się dla każdego owocny.

 

 

 

Szkolny Piknik Rodzinny

3 czerwca 2018r po raz kolejny został zorganizowany w naszej szkole Piknik Rodzinny. Celem imprezy było zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli, wzmocnienie więzi uczuciowych między rodzicami i ich pociechami, włączenie rodziców do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu i zabawach oraz upowszechnianie sportowego, zdrowego stylu życia.  Piknik łączył dwie ważne uroczystości naszej społeczności szkolnej: Dzień Matki oraz Dzień Ojca. Jak na prawdziwy piknik przystało było barwnie i wesoło. Przyjazna atmosfera i dobry humor szybko stawały się zaraźliwe. Imprezę rozpoczęła część artystyczna przygotowana dla licznie przybyłych rodziców. Uczniowie naszej szkoły pokazali jak pięknie potrafią śpiewać. Do życzeń przyłączyli się goście: Starosta Pan Jan Puchała oraz Wójt Gminy Tymbark pan Paweł Ptaszek, którzy przybyli do uczniów z prezentami.
Zarówno dzieci jak i rodzice mogli rywalizować ze sobą podczas towarzyszących imprez sportowych. Duże zainteresowanie wzbudziły turnieje piłkarskie. Grupa cheerleaderek zagrzewała do sportowej rywalizacji. Sportowcy otrzymali upominki i medale w zdobytych konkurencjach. Po ogromnym wysiłku fizycznym – dla ochłody – podano dla wszystkich zimne napoje. Aby sił do dalszej zabawy nie brakowało, wszyscy częstowali się kiełbaskami z grilla, ciastem i łakociami, które przygotowała Rada Rodziców. Dzieciaki z rodzicami mogli skorzystać z foto-budki. Radość była ogromna, a zabawa udana.

                                                         Organizatorzy

 

 

Jaszczurki w szkole

Tak, to nie żart. 27 kwietnia 2018 gościliśmy  grupę pasjonatów z Krakowa. Ich hobby, niezwykłe, bo związane z hodowlą jaszczurek.  Na spotkaniu każdy z nas mógł zobaczyć ciekawe gatunki: jaszczurkę perłową czy gekona. Dowiedzieliśmy o ich nawykach żywieniowych, o tym, że maja powieki a niektóre z nich mieszkają pod ziemią, więc nie mają nóg. To była prawdziwa (żywa) lekcja przyrody. 

                                                                                                                                                                                                                                                                 J. Sopata

 

 

DEUTSCH IST EINFACH

Uczennice klasy VII Beata Kulpa i Klaudia Pala wzięły udział w I edycji konkursu Deutsch ist einfach organizowanego przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej zajmując III miejsce w konkursie na prezentacje pt Meine Gegend. 17 kwietnia 2018 r. w Limanowej odebrały dyplomy i nagrody rzeczowe. Dziękujemy za zaangażowanie oraz promocję języka niemieckiego!

 

Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Regionalnego w Szkole Podstawowej

w Podłopieniu.

Dnia 28 lutego w Szkole Podstawowej w Podłopieniu  został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Regionalny. Celem konkursu było przybliżenie uczniom – młodym mieszkańcom gminy- dziedzictwa kulturowego regionu, rozwijanie zainteresowań własnym otoczeniem, jego historią i tradycjami, kształtowanie poczucia  tożsamości i więzi emocjonalnej  ze swoim miejscem zamieszkania.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:

Klasy pierwsze rywalizowały w Niepodległościowym Konkursie Plastycznym pt. „Najciekawsze miejsca Gminy Tymbark”  w wyniku czego wyłoniono :

I miejsce  -  Szymon Hutek –SP Podłopień,

II miejsce  - Oliwia Leśniak – SP Tymbark,

III miejsce – Kacper Drożdż –  SP Piekiełko.

Druga kategoria „Wiedzy o regionie- Gminie Tymbark” dotyczyła klas II- III. Wśród ośmiorga uczniów wyłoniono:

I miejsce – Emilia Atłas – SP Tymbark,

II miejsce – Katarzyna Kulpa – SP Podłopień,

III miejsce - Tomasz Surdziel – SP Tymbark.

 

Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody z rąk samego Wójta Gminy, pana dr. Pawła Ptaszka, który dziękując uczestnikom zwrócił uwagę na rangę  konkursu i jego ważność dla najmłodszego pokolenia.  Organizatorzy serdecznie dziękują za wspaniałe nagrody ufundowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii  w Tymbarku oraz Radzie Rodziców w SP Podłopieniu za smaczny poczęstunek dla wszystkich dzieci. 

J.Sopata

 

Poetycko o Wyklętych

SP w Podłopieniu

 

            Pytania o patriotyzm,  korzenie polskości, o  narodowych bohaterów, wartości ważne w życiu  zadawali sobie uczniowie najstarszych klas z podłopieńskiej podstawówki. Odpowiedzi miały formę zaskakującą – uwarzono bowiem poetycki bigos patriotyczny. Składniki: rozsypane wersy poezji narodowej, czerwona kartka, klej, białe piórko i  ja, nastolatek, i moje poszukiwania tożsamości młodego Polaka. Po co? By upamiętnić i oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, których pamięć czczono właśnie dzisiaj – 1 marca.

   Zaprszam do lektury.

                                                                                                          Anna Kęska  
W dniu 07.02.2018 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.  Sala gimnastyczna ustrojona balonami i serpentynami wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Najpierw bawili się uczniowie klas 0-III, a po południu klas IV-VII.

Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach. Niektórzy byli nie do poznania. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach np.: wybór króla i królowej balu, tańczące krzesła, wycieczka do zoo, jedzenie jabłka czy kareta. Atrakcją były balony, które przybierały przeróżne kształty i formy przygotowywane przez uczniów klasy V.

Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania za  zorganizowanie balu karnawałowego. Dziękujemy przede wszystkim uczniom klasy V, ich rodzicom i wychowawczyni- pani Agnieszce Piech za olbrzymi wysiłek i trud, jaki włożyli w to przedsięwzięcie. Podziękowania należą się również Radzie Rodziców, która zadbała o posiłek dla dzieci. Dzięki Waszej wspaniałej pracy impreza była przygotowana perfekcyjnie, a wszyscy  bawili się  wyśmienicie.

  

 

 

 

TAM…  byliśmy…

            Wyjazd edukacyjny do Oświęcimia

 

            Już po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Podłopieniu wzięła udział w zadaniu publicznym zorganizowanym przez krakowskie SIS Lege Artis.

            7 grudnia 2017 roku siódmoklasiści z Podłopienia, Zawadki i Chyszówek (40 uczniów) uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Oświęcimia. W ramach bezpłatnego projektu „Losy Żołnierzy Polskich pisane miłością do Ojczyzny”  zwiedzili Miejsce Pamięci   i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Wysłuchali także wykładu dr Adama Cyry pt. „Przywracanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim”. Kontynuacją wyjazdu były zajęcia dnia następnego, podczas których uczniowie dzielili się zdobytą wiedzą.

Serdecznie dziękujemy SIS Lege Artis za wyjątkową lekcję historii.

 
 

Merry Christams!

Jak zawsze przed świętami, tak i w tym roku na zajęciach języka angielskiego poznawaliśmy bożonarodzeniowe zwyczaje z Wielkiej Brytanii.

Młodsze dzieci poznawały słownictwo związane ze świętami, grając w rozmaite gry językowe, śpiewając świąteczne piosenki czy wykonując bożonarodzeniowe kartki świąteczne z życzeniami.

Starsi uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w rożnych quizach, a także pracując w grupach rozmawiali jak oni spędzają ten świąteczny czas w swoich rodzinach.

Nie zabrakło również śpiewania świątecznych piosenek, każda klasa udekorowała swoją sale lekcyjną świątecznymi ozdobami z angielskim akcentem.  

 

Narodowe Święto Niepodległości

Uczniowie klasy czwartej  wraz z wychowawcą przygotowali uroczystą akademię z okazji
99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 
11 listopada 2017 uczniowie naszej szkoły z klasy IV wystąpili na tymbarskim rynku, podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości.

 

 

Pod koniec października Samorząd Uczniowski ogłosił  konkurs plastyczny „JESIEŃ” na najciekawszą kompozycję jesienną dla uczniów wszystkich klas. Celem konkursu było stworzenie najpiękniejszej kompozycji z jesiennych darów – suchych liści, kwiatów, kasztanów, żołędzi itp. oraz wykazanie się kreatywnością, pomysłowością i wrażliwością artystyczną. Technika wykonania była dowolna (np. stroik, bukiet, wyklejanka). Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: Klasy  0 – III oraz Klasy  IV – VII.

W dniu 06.11.2017r. konkurs został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa w składzie: pani Katarzyna Lach, pani Agata Zimirska oraz uczennice: Aleksandra Duda, Julia Duda i Emilia Kęska oceniła prace uczestników i przyznała następujące miejsca:

Klasy 0-III

I miejsce Klaudia Zborowska

II miejsce Szymon Dudzik

III miejsce Edyta Majda

 

Klasy IV-VII

I miejsce Tomasz Piaskowy

II miejsce Monika Krzyściak

III miejsce Natalia Gawron

 

Autorzy nagrodzonych prac otrzymali dyplomy oraz drobne upominki ufundowane i  wręczone przez Członków Samorządu Uczniowskiego po akademii w dniu 10.11.2017r. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne nagrody pocieszenia ufundowane przez Panią Dyrektor. Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za piękne i starannie wykonane prace, które zdobiły naszą szkołę.

 

 

Jesiennie!

 Prace naszych uczniów, wykonane na zajęciach plastycznych.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Akademia została przygotowana przez uczniów klasy V pod kierunkiem wychowawczyni. Akademia wprowadziła nas humorystycznie w temat nauki. Uczniowie pokazali, że nie tylko oni, ale również znani dorośli jak Mark Twain czy Tomasz Edison czasem podchodzili do tematu taki z dozą humoru.

Uczniowie złożyli najserdeczniejsze życzenia Pani Dyrektor, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Na ręce Pani Dyrektor życzenia od Rodziców przekazałam Pani Ewa Kulpa.  Klasa VII również śpiewająco dołączyła się do składanych życzeń.

 

Magia? Nauka? – czyli niecodzienna lekcja przyrody

            6 października 2017 r. do naszej szkoły przyjechało dwóch animatorów z  lubelskiej grupy „Zaelektryzowani”. Zaprezentowali program  pt. „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”. Celem spotkania - oczywiście poza wspólną zabawą -  było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób.

            Zajęcia prowadzone w humorystyczny sposób pozwoliły na przyswojenie sobie trudnych zagadnień fizyczno-chemicznych. Animatorzy zagwarantowali uczniom nie tylko przyjemnie spędzony czas, ale przede wszystkim rozbudzili zainteresowanie wiedzą z zakresu przyrody.

Przeprowadzono doświadczenia takie jak:

·         rura Bernoullego,

·         lewitujące piłki,

·         wpływ działania siły odśrodkowej na człowieka,

·         właściwości metanu i mieszanki propan butan,

·         powstawanie wodoru i dwutlenku węgla,

·         zabawy z helem i zabawy grawitacyjne.

 

Bez wątpienia taki pokaz jest ciekawy i pouczający.

 

 

This is my family tree!

Uczniowie z klasy drugiej w ramach projektu klasowego przygotowali przepięknie wykonane drzewa genealogiczne swoich rodzin.

Podczas zajeć języka angielskiego każdy z uczniów zaprezentował swoje drzewko, krotko opowiadając o swojej rodzinie w języku angielskim.

Gratulujemy klasie drugiej tak pięknych prac i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego!

 

Tydzień Języków Obcych w Szkole im. Adama Mickiewicza w Podłopieniu

W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych, który przypada na 23 września, w naszej szkole w od 18 do 22 września został zorganizowany Tydzień Języków Obcych. Na każdy dzień tygodnia została przygotowana inna akcja i w taki sposób bawiliśmy się i uczyliśmy aż cały tydzień!

W atmosferę Tygodnia Języków Obcych wprowadzał nas już w piątek wystrój naszej szkoły. Ściany zdobiły flagi krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych, które zostały przygotowane przez uczniów klas od IV do VIII. Tydzień Języków Obcych promował również kolorowy plakat, który przypominał o kolejnych atrakcjach każdego dnia. Plakat został wykonany przez uczennice klasy VII.

Poniedziałek rozpoczęliśmy od używania codziennych zwrotów, takich jak: „dzień dobry”, „dziękuje”, „proszę”, „cześć, smacznego”, „Szczęść Boże” oraz „Jak się masz?” i „Miłego dnia!” w języku angielskim i niemieckim.  Wszystkie pomieszczenia w naszej szkole zostały podpisane w obu językach. W taki sposób już nawet najmłodsi potrafią używać codziennych zwrotów w językach obcych i wiedzą jak nazwać np. gabinet dyrektora w języku angielskim i niemieckim.J

Wtorek upłyną nam śpiewająco, gdyż był to dzień karaoke. Śpiewaliśmy popularne piosenki anglo- i niemieckojęzyczne. Nie zabrakło chętnych do śpiewania takich przebojów jak Ed Sheeran – Shape of you czy One Republic – Love runs out. Również najmłodsi znaleźli coś dla siebie, zaśpiewaliśmy piosenkę Let it go z bajki Kraina lodu czy niemiecką piosenkę dla dzieci Shnapi o wesołym krokodylku.

Dzień trzeci to dzień wystaw prac na temat zabytków Londynu i Berlina. Uczniowie klas IV i V mieli za zadanie namalowanie dowolną techniką zabytków Londynu, zaś uczniowie klas VI i VII, z racji tego, że uczą się języka niemieckiego wykonali prace plastyczne na temat zabytków stalicy Niemiec.

W czwartek naszą szkołę odwiedziły znane osobistości ze świata muzyki, filmu czy sportu. W muzeum figur woskowych Madame Tussauds w Szkole Podstawowej w Podłopieniu, zagościła Królowa Elżbieta wraz z Księżną Kate i księciem Williamem. Były też znane niemieckie modelki Claudia Schiffer i Haidi Klum. Świat muzyki reprezentowały Selena Gomez, Ariana Grande, Beyonce czy Tailor Swift. Zagościły u nas również największe gwiazdy piłki nożnej, takie jak pochodzący z Niemiec Manuel Neuer i  Marc-André ter Stegen, a także angielscy piłkarze Wayne Rooney i David Beckham.  Obok piłkarzy z Niemiec wystąpili również kierowcy wyścigowi, Michael Schummacher i Sebastian Vettel. Świat filmu reprezentowali: Harry Potter, Emma Watson oraz Elsa z Krainy Lodu. Dziękujemy znakomitym gościom za przybycie i zapraszamy za rok!

Ostatni dzień to dzień atrakcji dla najmłodszych. Z Amerykańskiej flagi w naszej szkole zniknęły gwiazdki! Na szczęście najmłodsze dzieci posłużyły nam pomocą i ich bystremu wzrokowi nie umknęła ani jedna gwiazdka, wszystkie wróciły na swoje miejsce.

Przez cały tydzień pełni zapału oraz posiadający świetną pamięć i motywację do nauki języków obcych uczniowie rywalizowali w zmaganiach o tytuł Szklonego Mistrza Języka Angielskiego i Szkolnego Mistrza Języka Niemieckiego. Niezwyciężone  okazały si: Anna Czyrnek i Beata Kulpa z klasy VII. Anna została dumną posiadaczką tytułu Szkolnego Mistrza Języka Angielskiego, a Beata zdobyła tytuł Szkolnego Mistrza Języka Niemieckiego.

Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w obchody naszego szkolnego święta, które było małą cząstką Europejskiego Dnia Języków Obcych serdecznie dziękuje!

Agnieszka Piech

 

 

Żegnamy lasy, łąki i pole.
Jutro, pojutrze będziemy w szkole.

Żegnamy góry, żegnamy morze.
Wracamy zdrowi, w świetnym humorze.

Piękne jest lato, miłe, wesołe.
Lecz dziś z radością witamy szkołę.

 

4.09.2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Podłopieniu uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny 2017/2018.

Wraz z rodzicami, gronem pedagogicznym oraz obsługą szkoły uczestniczyli w uroczystej  Mszy Świętej, a następnie akademii szkolnej. Na wstępie wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy rocznicę wybuchu           II wojny światowej oraz bohaterów, którzy oddali własne życie walcząc wszystkim sukcesów w nauce. Szczególnie miło powitał PIERWSZOKLASISTÓW oraz PRZEDSZKOLAKÓW. Dla pierwszoklasistów
o wolność naszej Ojczyzny. Dyrektor szkoły powitał uczestników akademii, przekazał ważne informacje dotyczące nowego roku szkolnego, życzył był to też dzień pasowania na ucznia. 14 uczniów otrzymało pamiątkowe dyplomy, życzenia i gratulacje, a uczniowie starszych klas zaśpiewali dla nich piękną piosenkę.