Bezpieczne przerwy – korytarz jest dla wszystkich

Aby przerwy międzylekcyjne były bezpieczne i przynosiły uczniom dużo radości

 i odpoczynku, zorganizowano kąciki z grami stolikowymi oraz dywanowymi. Uczniowie nabywają nawyków zgodnej zabawy i dzielenia się rolami. Uczą się trudnych umiejętności: wygrywania i przegrywania.

 

Bezpieczni w szkole

W ramach programu „Bezpieczna +” przeprowadzono zajęcia ruchowe dla klasy I i III

 w „mini – miasteczku drogowym”. Uczniowie przez zabawę nabywali umiejętności bezpiecznego zachowania na drodze. Uczyli się reagowania na światła drogowe, odczytywania znaków drogowych oraz zachowania ostrożności w różnych sytuacjach. W ten sposób budowały również poczucie odpowiedzialności za powierzone im zadania oraz chęć integrowania się z zespołem klasowym.

 

Kolejne działania w ramach programu ,,Bezpieczna+’’ zrealizowane !

 Dzień radości i uśmiechu czyli zabawa andrzejkowa…

 

W naszej szkole dn.29 .11.2017 r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa  andrzejkowa integrująca całą społeczność uczniowską, zarówno młodszą jak       i starszą. Dla Najmłodszych uczniów w tym dniu  zostało zorganizowanych wiele ciekawych i integrujących zabaw. Panie wychowawczynie oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego przeprowadziły ciekawe wróżby andrzejkowe , które wywołały u uczniów wiele pozytywnych emocji. Było bardzo wesoło i magicznie. W dalszej części uczniowie wraz ze swoimi opiekunami   tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.  Klasy starsze również  brały udział w imprezie . Nad organizacją czuwał opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz pedagog szkolny. Tutaj także  ciekawymi pomysłami wykazały się przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, zachęcając wszystkich uczniów do udziału we wspólnej zabawie . Wybieraliśmy   najlepiej tańczącą parę  oraz królową i króla balu. Zorganizowanie zabaw integrujących miało na celu zminimalizowanie sytuacji konfliktowych wśród rówieśników. Dyskotekę szkolną uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej.  Radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają  na następny andrzejkowy bal.Po udanym oraz miło spędzonym popołudniu wszyscy pożegnali sie i zadowoleni  wrócili do domów.

 

 

 

W dniach 5- 8 grudnia nasi uczniowie  z klas IV- VII wykonywali kartki świąteczne oraz stroiki bożonarodzeniowe. Organizowane przedsięwzięcie miało charakter wolontariatu. Wykonane prezenty zostały przekazane samotnym osobom z gminy Tymbark. Dzieci bardzo zaangażowały się w tą jakże piękną akcję, były zadowolone, ze mogą zrobić coś, co sprawi, iż na czyjejś twarzy pojawi się uśmiech. Bardzo ważne jest, żeby żaden z nas w święta nie był sam, a dzieci z naszej szkoły starały się chociaż trochę umilić święta osobom samotnym i z pewnością im się to udało.

Organizowane przedsięwzięcie to kolejne z działań realizowanych w naszej szkole w ramach programu ,, Bezpieczna +”.

 

 
 
W ramach projektu Bezpieczna+ 18 października 2017 r. grupa 21 uczniów z klas VI-VII wybrała się na wycieczkę w Pieniny. Po dotarciu autokarem do Krościenka nad Dunajcem rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę spod "pawilonu" Pienińskiego Parku Narodowego. Naszym celem były Trzy Korony, a właściwie Okrąglica (Wysoka Kaśka), który jest najwyższą turnią z platformą widokową. Rozpoczęliśmy lekkie podejście asfaltem, a następnie leśną drogą do Toporzyska (617 m n.p.m.). Już tutaj porządnie się  rozgrzaliśmy. Docierały już do nas ciepłe promienie słońca. Doszliśmy do pierwszej tablicy, za którą znajduje się obszar Pienińskiego Parku Narodowego i zrobiliśmy sobie przerwę. Przed nami było lekkie podejście i od razu zejście do Pienińskiego Potoku (678 m n.p.m.), gdzie zrobiliśmy przerwę. W Pienińskim Parku Narodowym, a zwłaszcza na szlaku na Trzy Korony wytyczonych jest sporo miejsc do odpoczynku. Od Pienińskiego Potoku podążaliśmy tylko pod górę. Nie jest to długie i trudne podejście, ale zawsze można się trochę zmęczyć, jak to w górach. Uczniowie z wielką ochotą szli do przodu. W ogóle nie widać było po nich żadnego zmęczenia. Na Polanie Wyrobek (715 m n.p.m.) szlak niebieski, który przyszedł do nas pod szczytem Bańków Gronik opuścił nas i skręcił w lewo do Zamku Pienińskiego. Ten natomiast jest obecnie zamknięty ponieważ zawalił się tam strop. Doszliśmy na Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.) lub jak kto woli Chwała Bogu. Tatry to główny widok z przełęczy. Wkroczyliśmy na szlak niebieski na którym znajdują się ostanie podejścia. Po spędzeniu na szczycie kilku minut zeszliśmy na dół. Trzeba wrócić po schodach do kasy biletowej. Jeszcze chwilę tam posiedzieliśmy. Uczniowie przybili pamiątkowe pieczątki.

Dzięki zajęciom z ratownikami GOPR-u na temat: ,,Bezpieczeństwa w górach” uczniowie posiadali odpowiednie obuwie i przestrzegali zasad bezpieczeństwa na szlaku. Pogoda była wspaniała. Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i zapewne będziemy miło ją wspominać przez długi czas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Góry są niezwykle piękne, ale potrafią być również niebezpieczne…

W ramach projektu „Bezpieczna+” 12 października 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV, V, VI i VII. Panowie przedstawili zgromadzonym uczniom krótką historię GOPR. Następnie pan Adam Matras i pan Paweł Michalik w ciekawy sposób opowiadali jak należy przygotować się do wyjścia w góry. Pan Paweł Michalik pokazał uczniom jak powinien wyglądać podstawowy ekwipunek dla idących zimą w góry. Każdy turysta powinien mieć : ciepłe ubranie, wygodne buty,  latarkę i odpowiednie mapy, telefon oraz prowiant. Uczniowie dowiedzieli się także o aplikacji „ RATUNEK”, dzięki której ratownicy szybciej i łatwiej mogą dotrzeć do poszkodowanego w górach. Na koniec uczniowie mogli z bliska zobaczyć ekwipunek ratowników.